Mina synpunkter:

 

TYCK TILL OM HEMSIDAN


Molift Quick Raiser 205

Uppresningslyft med unik lyftkapacitet

Molift QuickRaiser 205 uppresningslyft har toppmodern teknik med elektriskt justerbar benbreddning och en unik lyftkapacitet. Uppresningsmomentet är bekvämt, stabilt och säkert samtidigt som lyften är enkel att manövrera.

Stabil och kompakt

QuickRaiser 205 är kompakt, stabil och enkel att manövrera. Hjulens placering, det vinklade körhandtaget och den genomtänkta viktfördelningen av basen gör den lätt att manövrera i små utrymmen. Den elektriskt justerbara benbreddningen gör att den är tillgänglig nästan överallt.

Naturligt rörelsemönster

Den aktiva lyftarmen (4-punktsbygeln) och lyftsele RgoSling Active ger extra stöd vid uppresning från sitt till stå. Den lutande konstruktionen uppmuntrar ett naturligt rörelsemönster och uppfyller lyftbehoven hos användare med viss viktbärande kapacitet. Den aktiva lyftarmen kombinerad med lyftselen ger en bekväm, stabil och säker uppresning.

Tillbehör

För att använda Molift QuickRaiser 205 behövs en lyftsele.

Du hittar dom under: Molift RgoSling Active

  • Detaljer

  • Fakta

  • Varianter

  • Tillbehör

  • Dokument

  • Mer info

Ergonomiska design

Ergonomiska design

Den lutande lyftpelare lyfter användaren upp och framåt vilket imiterar ett naturlig rörelsemönster.

Komfort säkerhet och stabilitet

Komfort säkerhet och stabilitet

Ny 4-punkts lyftbygel och nya lyftselar, RgoSling Active, med glidöglor för ökad komfort och stabilitet

Ny manöverpanel och handkontroll

Ny manöverpanel och handkontroll

Ger intuitiv och säker drift. Manöverpanelen omfattar även en snabbguide för applicerang av sele och säker användning.

Åtkomst överallt

Åtkomst överallt

Det nya chassit har 6 svängbara hjul för utmärkt manövrerbarhet, och elektriska justerbara ben för att komma under eller runt rullstolar, toaletter, sängar och stolar.


Totalvikt

44 kg

Bredd chassi

619 mm

Chassi weight

17 kg

Weight Fixed Leg

42,5 kg

Weight Chassi Fixed Leg

15,5 kg

Längd

1297 mm

Benhöjd

75 mm / 100 mm

Batteri

24 V 2,9 Ah

Laddningstid batteri, h

6

Lyfthastighet

35 mm/sek

Antal lyft

Antal lyft

Max brukarvikt

205 kg

Material

-

Molift Quick Raiser 205 Art.nr
- Active uppresningslyft, hjulstorlek Ø 75/100mm M29100
- Molift QuickRaiser 205 StandUp lyft arm, Fixed leg FL (= exkl benbreddning) hjulstorlek Ø50/75mm M29151
- Molift Quick Raiser 205 Active inkl knästöd 2910056 M29160
- Molift Quick Raiser 205 StandUp inkl knästöd 2910056 M29161
- Molift Quickraiser 205 Active FL(Ø50/75mm)inkl knästöd 2910056 Exkl benbreddning M29162
- Molift Quickraiser 205 StandUp FL(Ø50/75mm)inkl knästöd 2910056 Exkl benbreddning M29163

Molift RgoSling Active

Används tillsammans med 4-punkts lyftarm. Ger exta stöd vid uppresning från sittande till stående.

Beskrivning Art.nr
XS 1720910
S 1720920
M 1720930
L 1720940
XL 1720950

2-punkts lyftarm

För lyftsele RgoSling StandUp

Beskrivning Art.nr
Lyftarm för lyftsele StandUp 2910061

Molift RgoSling StandUp

Används tillsammans med tvåpunkts bygel och framför allt till Molift Quick Raiser

Beskrivning Art.nr
StandUp XS 1720710
StandUp S 1720720
StandUp M 1720730
StandUp L 1720740
StandUp XL 1720750
StandUp Support XS 1720810
StandUp Support S 1720820
StandUp Support M 1720830
StandUp Support L 1720840
StandUp Support XL 1720850

Antihalkinlägg för fotstöd

Inlägg med antihalkmaterial för att öka friktionen.

Beskrivning Art.nr
Set om 2 par antihalkinlägg 2920151

Katalog/Produktblad

Molift-Quick Raiser 205-190220

Brukarmanual

Quick Raiser 205 manual januari 2017

Snabbguide

Assembly Instructions Quick Raiser 205

Video

Brukarmanual

User Manual Quick Raiser 205 English

Rekonditioneringsanvisning

Rekondanvisning-Molift-QuickRaiser-205-190402

För att använda våra uppresningslyftar behövs en lyftsele som passar till respektive lyft.

Till Molift QuickRaiser 205 används lyftsele Molift RgoSling Active